Dolar 32,4978
Euro 34,5801
Altın 2.476,93
BİST 9.575,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana 30°C
Parçalı Bulutlu
Adana
30°C
Parçalı Bulutlu
Çar 30°C
Per 25°C
Cum 24°C
Cts 24°C

Adana için Ortak Vizyon: ATO ve STK’lardan Önemli Çağrılar

Adana için Ortak Vizyon: ATO ve STK’lardan Önemli Çağrılar
20 Şubat 2024 11:08
62
A+
A-

Adana Ticaret Odası (ATO) öncülüğünde, Adana’nın önde gelen sivil toplum örgütleri, yerel yönetimlerden beklentilerin açıkladılar.

Toplantıya Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram’ın yanı sıra, MÜSİAD Başkanı Ömer Tekdemir, DAİMFED Başkanı Mustafa Karslıoğlu, ÇUGİAD Başkan Yardımcısı Serhat Aydoğan, İŞKAD Başkanı Berman Mantı, AGİAD Başkanı Ali Can Boğa ve ADSİAD Başkanı Vedat Gizer katıldı.

Bayram, toplantıda yaptığı konuşmada Adana’nın geleceği için önemli ve somut adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Bayram, Adana’nın ekonomik ve sosyal kalkınması için yeni bir yönetim anlayışının benimsenmesi gerektiğini ifade ederek, “Adana’nın nüfusunun artması ve mevcut ihtiyaçların çeşitlenmesi, geleneksel belediyecilik anlayışının terk edilmesini zorunlu kılıyor. Yeni nesil belediyecilik anlayışı, temel belediye hizmetlerinin yanı sıra sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanması, ortak bir kentlilik bilincinin oluşturulması ve farklı paydaşların ortak bir kalkınma güdüsüyle hareket etmesini gerektiriyor.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR VE 15 İLÇE ENTEGRE ÇALIŞMALI

Bayram, Adana’nın il ve ilçelerinde Adana’ya yaraşır yerel yönetimlerin yapılandırılmasının önemine vurgu yaparak, “Adana’da bir sorun varsa, o sorun birlikte çözülmelidir. Belediyeler kendi aralarında iş birliği yapmalı, siyasi parti rozetlerini bir kenara bırakarak Adana için ortak çalışmalıdır.” şeklinde konuştu.

TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞI: ALTGEÇİTLERİN ÖNEMİ

Adana’nın acil ihtiyaçları arasında trafik sorununun çözümü için 14 adet altgeçit yapılmasının bulunduğunu vurgulayan Bayram, altgeçitlerin yapılmasının şehir trafiğini rahatlatacağını belirtti. Sabah ve akşam saatlerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için altgeçitlerin önemine değindi.

ALTYAPI VE İMAR İLİŞKİSİ: SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCELİKLER

İmara açılacak alanlarda altyapının tamamlanması gerekliliğine parantez açan Bayram, altyapı eksikliğinin imar faaliyetlerine engel olabileceğini ifade ederek, Sarıçam ve Kabasakal bölgelerinin örneğini vererek, altyapı sorunlarının çözülmeden imar izinlerinin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

MASTER PLAN VE ULAŞIM STRATEJİSİ: ŞEHRİN GELECEĞİNİ PLANLAMAK

Başkan Bayram, Adana’nın kentsel dönüşümü ve gelişimi için master plan ve master ulaşım planı hazırlanması gerekliliğinin altını çizerek, şehrin geleceğine yönelik sağlam bir planlama yapılmasının önemine değindi ve şunları ifade etti: “Ulaşım altyapısının geliştirilmesinin, şehrin daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacaktır.”

TURİZM POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİRME: SEYHAN NEHRİ VE BARAJ GÖLÜ

Seyhan Nehri ve Baraj Gölü’nün Adana’nın turizm potansiyeline önemli katkılar sağlayabileceğini belirten Bayram, bu alanların ıslah edilmesi gerektiğini ve bu sayede şehrin doğal güzelliklerinin ön plana çıkabileceğini ifade etti. Turizm alanlarının geliştirilmesinin, şehrin ekonomik ve sosyal yapısına olumlu katkılar sağlayacağını vurguladı.

GALERİA İŞ MERKEZİ ISLAHI: ADANA’NIN GÖZ BEBEĞİ

Galeria İş Merkezi’nin ıslah edilmesi gerekliliğine dikkat çeken Bayram, bu alanın yeniden projelendirilmesi ve Adana’ya kazandırılması gerektiğini, buranın bir ticaret merkezi olarak kullanılabileceğini, şehrin ticaretine ve turizmine önemli katkılar sağlayabileceğini ifade etti.

RAYLI SİSTEM GENİŞLETMESİ: ULAŞIMIN GELECEĞİ İÇİN ADIMLAR

Raylı sistem ağlarının geliştirilmesinin, kentsel ulaşımla ilgili sorunları çözebileceğini vurgulayan Bayram, Adana’da raylı sistem ağının genişletilmesi gerekliliğine dikkat çekti. Başkan Bayram, metro güzergahının yeniden planlanmasıyla şehir trafiğine, ekonomisine ve estetiğine büyük katkılar sağlanabileceğini belirtti.

Toplantıya katılan diğer STK temsilcileri ise ATO Başkanı Yücel Bayram’ı Adana’nın sorunlarının çözümü için başlattığı birliktelik hareketinden dolayı tebrik ederek bundan sonra da her türlü iş birliğine hazır olduklarını kaydettiler.

Toplantının sonunda ATO Başkanı Bayram ve STK temsilcileri gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.